Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší židovští komici - 1. díl: Vladimír Železný

28. 9. 2008

Vladimír Železný (dále jen „Vladimír“) je známý český herec, sběratel, mecenáš a televizní bavič rusko-židovského původu. Narodil se koncem velké vlastenecké války v Samaře (dříve Kujbyšev) jako Vladimir Iljič Železnyj. V roce 2015 u příležitosti Vladimírových sedmdesátin by se mělo toto město přejmenovat na Železnograd. 

Vladimír byl od mládí velmi neduživý, všichni kluci ze Samary ho přeprali, a tak se snažil vyniknout jako komik. Už v deseti letech tancoval kozáčka v Uljanovsku na oslavě MDŽ. Vladimír však v sobě nosil jedno velké přání – chtěl proniknout do televize. Nejprve to tam chtěl trochu postřílet, protože tam měl nějaké nevyřízené účty, ale to mu jaksi nevyšlo, protože v SSSR tenkrát byla jen jedna televize, a to ještě nebarevná. Vladimír se proto v roce 1968 nadobro, resp. na věčné časy odstěhoval (v tanku) do Československa.

Vladimír si však svým střílením v televizi trošku pohněval ostatní „televizáky“, a tak mohl dělat jen moderátora počasí, a to ještě pod pseudonymem Lucius Borhy. Proslulosti dosáhl až v pozdním věku, kdy se živil moderováním zábavného pořadu „Volejte řediteli“, v němž vystupoval ve fiktivní roli ředitele komerční televize. Jeho základní propriety byly brýle a věta „Dobrý den, dobrou chuť, pokud zrovna obědváte“, kterou zahajoval každou svoji seanci. Seděl za stolem, neustále si nasazoval a sundával brýle a vtipně odpovídal na fiktivní dotazy diváků. Neustále ukazoval koláče sledovanosti a říkal, aby lidi byli tolerantní. Ovšem občas to na něj celé spadlo nebo všechny koláče sledovanosti snědl.

Vladimír byl vůbec velmi kreativní a pořád vymýšlel nějaké blbosti. Jednu dobu dokonce s diváky virtuálně hrál známou normalizační stolní hru Čoveče, nezlob se. Měl dokonce vymyšlenou celou fiktivní redakci své komerční televize včetně moderátorů počasí. Nejčastější osobou, která mu volala do pořadu, byl pan Váňa z Brna, což byl ve skutečnosti jeho dávný kamarád ze Samary, se kterým byl předem domluvený. Vladimír ho později angažoval jako moderátora počasí, kde však musel vystupovat jako mouřenín, aby ho diváci nepoznali.

Vladimír to ale občas přepískl. V jednom díle dokonce ukazoval, v jakém úhlu má stát pánský pohlavní úd, aby to ještě nebylo porno. Problém byl ten, že v okamžiku, kdy Vladimír ukázal na obrazovce svůj úd, se jeho pořad stal tím nejtvrdším pornem (od dob Playgirls). Byl pak ještě několik let vyšetřován Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a jeho úd se dlouho probíral v médiích, což bylo vcelku nechutné. Jak by řekl Daneček Landa, Vladimír tam byl za úplnýho čuráka!

V jiném díle pořadu zase urazil jiného židovského komika Ronalda, když ho nazval prťavým skřetem. Ronald se však nedal a hned ho zažaloval za urážku na cti. Vladimír nakonec spor prohrál a musel mu zaplatit výpalné deset miliard (korun nebo dolarů, to je vcelku jedno).

Vladimír po celou dobu své kariéry moderátora podnikal v oblasti zábavy. Koupil si cirkusový stan a velký řetízkový kolotoč (tzv. řetízkáč), avšak už po dvou týdnech provozu se kolotoč rozbil a pár lidí za to zaplatilo nejen vstupenkou, ale i životem. Zlí jazykové tvrdili, že takový kolotoč může být pěkně nebezpečný, i když je železný. Vladimír měl kvůli tomu velké popotahování s úřady, ale nakonec z toho vyvázl, protože je známá osobnost, což je polehčující okolnost. Ačkoli mu původně hrozilo sedm let vězení, nakonec byl propuštěn už za sedm dní. 

Vladimír je zkrátka dokonalý člověk, má však jednu nepěknou vlastnost – je kleptoman. A to kleptoman ne ledajaký. Krade totiž s oblibou obrazy v galeriích. Jak vidí hezký obraz, tak nečeká a šup s ním pod svetr, tričko nebo sako. Má kvůli svému „sběratelství“ pořád nějaké problémy.

Je třeba říct, že Vladimír je přesto v naší zemi velmi oblíbený, a dokonce po něm byla pojmenována některá města, například Železná Ruda nebo Železný Brod. Vladimírův humor se totiž odlišuje od humoru jiných židovských komiků tím, že nedělá grimasy, spíš jen pořád vypráví židovské vtipy a ukazuje svůj úd.

Vladimír v současné době vystupuje se svým cirkusem (a řetízkáčem) v zahraničí ve fiktivní roli zuřivého politika, který rozumí vínu a vinařství vůbec. Na jeviště chodí zásadně s obřím plnovousem (tzv. koláč) a sklenkou vína.

A úplně na závěr si zazpívejme písničku, kterou kdysi složili Vladimírovi k narozeninám členové hudební skupiny Železný Zekon:

Železný stárne, Železný stárne,

on taky Železný stárne,

už chytá rez ten starej pes

a venku kvete černý bez,

všechna sláva, polní tráva,

on taky Železný stárne,

že rezaví, mu nevadí,

ten umí, ten umí,

ten to natře všechno a všem!

Napsal Dědek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sedm čili sedm let

(smutná kapitola, 2. 10. 2008 23:17)

Ježiš vždyť on si tu okupaci představuje jak Hurvínek válku!!!

Pravda a láska

(Generál, 2. 10. 2008 23:16)

zvítězí nad lží, nenávistí a vlastizradou

Ale líbíte se mi, líbíte...

Vládík NIKDY nezestárne!

(Vesmirnilide.cz, 2. 10. 2008 23:10)

Kdybyste o Láďovi věděli to, co víme my vy posměváčkové posměvační. Víte jak mu říkali? to snad ani nechtějte vědět... říkali jsme mu hrozný Láďa a pokaždé když se ve vsi setmělo...ale to už je jiný příběh. Flotila vesmírných lidí ti fandí Láďo vždyť víte co se říká u nás na vesnici né? No že silnější pes mrdá!